Марк Тремонті: «Якби не «Master of Puppets», мене б зараз тут не було»

Марк Тремонті

Марк Тремонті (Mark Tremonti) зробив надзвичайно успішну кар’єру гітариста в гурті «Alter Bridge» і нещодавно возз’єднаному гурті «Creed». Але як він сам зізнається:

«Чесно кажучи, мене б зараз тут не було, якби не Металіка і «Master Of Puppets».

У ексклюзивному інтерв’ю для Guitar World він розповідає, як змінилося його життя після прослуховування цього класичного альбому і чому downpicking став однією з його найсильніших сторін.


Що ви пам’ятаєте про те, як вперше почули Металіку?

Один з найважливіших треків «Metallica» для мене – «Welcome Home (Sanitarium)». Коли я почув, як мій старший брат грає його в спальні наді мною, я просто не міг заснути.

Я піднявся до нього і запитав: “Що це за пісня про санаторій?!”. Він поставив мені «Master Of Puppets», і я не заснув тієї ночі. Я був просто приголомшений тим, що почув. До цього я слухав «Beastie Boys», «Agent Orange»… нічого металевого. Почувши цей альбом, я пішов шукати найважчу музику, яку тільки міг знайти.

Найбільше мені сподобалася динаміка. Це те, за що я дійсно віддаю належне Металіці. Багато важких гуртів того періоду не використовували динаміку так, як вони. Metallica писала ці прекрасні вступні партії до таких пісень, як «Battery», «Damage, Inc.» і «The Call Of Ktulu», остання з яких стала тією піснею, на якій я розробив свою власну техніку гри пальцями. Потім були всі ці прекрасні речі в «To Live Is To Die».

Моєю улюбленою піснею всіх часів і народів цілком може бути «Orion». Ця варіативність дуже важлива для мене, перехід від більш чистих куплетів до приспівів, які б’ють по яйцях, і саме це ви чуєте у «Welcome Home». Забавно, але в мережі є відео, де я виконую цю пісню на гітарі Hello Kitty!


 

Не є таємницею, що значна частина цього звучання походить від downpicking`у Джеймса Гетфілда…

Права рука Джеймса Гетфілда сформувала мене як гітариста. У кожного з нас є свої сильні і слабкі сторони, чи не так? Зазвичай все зводиться до того, на чому ви виросли, граючи і практикуючись. Що стосується мене, то я знаю, що одна з моїх найбільших сильних сторін – це те, що права рука підбирає ритм, який звучить як “Jud jud jud jud”, тому що вона просто продовжує працювати, як двигун. Ось де я відчуваю себе комфортно.

Мені не потрібно розігріватися перед такими речами, я можу одразу влитися у них, тому що це мій бекграунд. Я навчився цьому у таких груп, як «Metallica», «Slayer», «Forbidden» і «Testament»… але Металіка завжди була головною. У гітарному плані «Metallica» завжди мала на мене більший вплив.


Цікаво, що багато з цих рифів звучать не зовсім правильно при використанні альтернативного пікінгу [alternate picking].

Хоча ви можете цього не усвідомлювати, висхідні та низхідні удари звучать дещо по-різному, можливо, через кут нахилу медіатора. Коли береш вниз, звучить трохи більше зрізу, в той час як коли береш вгору, то зазвичай трохи більше округлості. Ось чому в русі вниз є щось особливе – послідовність. Я знаю, що це може здатися дивним для початківців, але сидіти там протягом години і просто перебирати вниз – це мистецтво саме по собі.

Ми схильні заглиблюватися і грати сильніше, коли використовуємо тільки удари вниз. Коли ми беремо по черзі, багато хто з нас розслабляється. Пам’ятаю, Пол Рід Сміт [Paul Reed Smith] якось взяв одну з моїх гітар і сказав: “Я ніколи не бачив настільки зношених ладів!”. Я просто не можу не грати жорстко, і це тому, що Джеймс грає жорстко.

Ще одна відмінність між Джеймсом і Кірком полягає в тому, яка рука є провідною і як вони тримають медіатор. Кірк використовує більше віртуозності лівої руки і тримає медіатор, як більшість гравців. Джеймс більше грає правою рукою і тримає медіатор великим, вказівним і середнім пальцями. Я теж так тримаю медіатор! Не знаю чому, але два пальці і великий допомагають мені вгризатися сильніше і важче, плюс я відчуваю, що маю більше контролю. Тепер я повинен грати так. Я не знав, що це не нормальний спосіб тримати гітарний медіатор!


Існує схожість, але Кірк також використовує свої власні сильні сторони.

Вони дуже різні музиканти, але ви повинні пам’ятати, що Кірк повинен встигати за Джеймсом, коли вони грають ці швидкі рифи наживо! Кірк – чудовий альтернативний гітарист. Він також є однією з головних причин, чому я так люблю педалі wah, він часто виконує ті великі однострунні wah-пробіги, які я обожнюю.

У Металіки два дуже різних гітариста, і я думаю, що так повинно бути у кожному гурті. Ми з Майлзом [Кеннеді (Myles Kennedy), гітарист/вокаліст гурту «Alter Bridge»] різні – він більш джазовий і блюзовий, а я більше метал. Ми доповнюємо звучання один одного, використовуючи різні підсилювачі для заповнення різних частотних діапазонів, щоб створити цілісну картину. Це те, що завжди робила «Metallica».


Які твої улюблені соло Металіки?

У Кірка мільйони чудових соло. У багатьох з тих, що я згадав, таких як «Sanitarium», «Orion» і «To Live Is To Die», є мої улюблені партії, а в «One» є прекрасне соло. Я пам’ятаю, як вивчив її у старших класах і так весело розбирав її на частини. Я витратив стільки часу на вивчення всіх цих рифів і соло протягом багатьох років.

«Metallica» – це велика частина моєї ДНК як музиканта. І Джеймс, і Кірк – чудові блюзові гравці – те, що Джеймс робить на «Nothing Else Matters», це все прямі пентатонічні речі. Це те, що мені зараз найбільше подобається. Можливо, коли ти молодший, ти віддаєш перевагу всьому кричущому, але з віком ти цінуєш блюзові речі на більш глибокому рівні.

Ти не можеш піти від пентатонічної гами. Це те, що промовляє до твого серця. Коли ви чуєте рок-н-рольні вокальні мелодії, вони часто звучать у пентатонічній гамі, тому що це найбільш емоційні ноти.


Чи багато ви спілкувалися з учасниками Металіки протягом цих років?

Коли я вперше зустрівся з ними, я був дуже наляканий, тому що вони були моїми героями. Потім я зустрічався з ними багато разів, і всі вони дуже милі. Останнім шоу, на якому ми виступали разом, був Download Festival, і Ларс [Ульріх (Lars Ulrich)] зайшов до нас у гримерку, щоб поспілкуватися протягом півгодини.

Пізніше тієї ж ночі я спостерігав із Snakepit. Кірк з’явився під час «Fade To Black» із серйозним обличчям. Потім він помітив мене і посміхнувся, сказавши: “Привіт, Марк!”. Це було смішно, тому що я посміхався, як школяр, який махав йому рукою і говорив: “Він мене знає!”. З Кірком я, мабуть, найбільше спілкувався. Щось подібне сталося кілька років тому.

Ми були на сцені, дивилися на них, коли починалася пісня «Fade To Black». Пішов вступ, і Кірк підійшов, зняв навушники і сказав: “Привіт, чувак, як справи?”. Я запитав, які підсилювачі він використовує, і він відповів, що у нього Kemper плюс ще дещо. Тоді я сказав: “Чувак, твоє соло через чотири секунди!”, а він розсміявся і сказав: “О, чорт!”, – і побіг, надівши навушники назад!”